Skip to main content

Autor: SMART CIRCUIT

VIDEO

Industrijski sektori sve više daju prioritet održivosti pa se i prijelaz na kružno gospodarstvo pojavio kao ključna strategija za postizanje učinkovitosti resursa i odgovornosti prema okolišu. Kako bismo prezentirali napredak i potencijal kružnih praksi, Smart Circuit je pripremio niz od četiri detaljna članka koji ispituju izazove i prilike u ključnim sektorima: međusektorskom, tekstilnom, građevinskom i ICT/elektronici, a koji su rezultat analize 62 provedenih intervjua s predstavnicima poduzeća u devet EU zemalja.

Uvodni članak daje pregled niza, ističući ciljeve i smjernice kojima svaki sektor može ići prema održivoj budućnosti.

VAŽNOST MEĐUSEKTORSKE ANALIZE U CIRKULARNOJ TRANZICIJI

Kako održivost i kružno gospodarstvo postaju sve istaknutiji u poslovnim strategijama, ključno je razumjeti izazove i prilike s kojima se suočavaju tvrtke u različitim sektorima. Projekt SMART CIRCUIT pruža uvid u tranziciju prema cirkularnosti iz perspektive 62 tvrtke u devet europskih zemalja. Ova međusektorska analiza otkriva nekoliko ključnih tema i trendova koji su ključni za uspješnu tranziciju.

KLJUČNI NALAZI

  • Kružne strategije

74% tvrtki ima službenu kružnu strategiju, fokusiranu na komponente kao što su integracija tehnologije, učinkovitost resursa i sustav zaokružene proizvodnje. Međutim, mnoge tvrtke u prosjeku uključuju samo 3,5 od devet bitnih elemenata, što ukazuje na potrebu za sveobuhvatnijim pristupom.

  • Kružni indikatori

Samo 26% tvrtki definiralo je kružne pokazatelje za praćenje napretka. Uspostava ovih pokazatelja ključna je za kontinuirano praćenje i evaluaciju kružnih inicijativa.

  • Sektorski izazovi

Regulatorne promjene, dinamika tržišta i usvajanje tehnologije najvažniji su izazovi. Tvrtke se suočavaju s poteškoćama u praćenju novih propisa i integraciji novih tehnologija u svoje poslovanje.

  • Trendovi

Tehnološki napredak, usklađenost s propisima i usvajanje kružnih praksi primarni su trendovi koji pokreću promjene. Tvrtke sve više koriste digitalne alate i inovacije kako bi poboljšale učinkovitost i održivost.

  • Mogućnosti

Tvrtke vide značajne prilike u učinkovitosti resursa, rastu tržišta, smanjenju otpada i inovacijama. Primjena kružnih praksi može dovesti do smanjenja troškova, poboljšane učinkovitosti i poboljšane konkurentnosti.

  • Podrška javnih tijela

Financijski poticaji, regulatorne smjernice i mogućnosti umrežavanja glavni su oblici potpore koju tvrtke traže od javnih tijela. Ove su potpore bitne za olakšavanje kružnog prijelaza i prevladavanje prepreka.

 

Međusektorska analiza ističe zajedničke izazove i prilike u različitim industrijama na njihovom putu prema cirkularnosti. Razumijevanjem ovih zajedničkih tema, tvrtke mogu razviti učinkovitije strategije i iskoristiti digitalna rješenja za postizanje održivog rasta.